Złoto za 5000 USD za uncję?

Przyczyną czwartkowej przeceny metalu szlachetnego jest pewien zwrot w globalnym sentymencie… Inflacja w Stanach Zjednoczonych w zeszłym roku osiągnęła najwyższe poziomy od ponad 40 lat. Zerwane łańcuchy dostaw, silny popyt wśród konsumentów, oraz rosnące ceny paliw, znacznie się do tego przyczyniły. Sytuacja ta doprowadziła FED do konieczności zacieśniania polityki pieniężnej i bardzo szybkiego tempa podwyżek stóp procentowych. Notowania metali szlachetnych w ostatnich dniach pozostają pod presją strony podażowej. Wszystko za sprawą powrotu oczekiwań jastrzębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA.

złoto prognoza

Jak zauważa analityk Goldenmark, recesja już jest. Amerykańska gospodarka w pierwszym kwartale skurczyła się o 1,6 proc. To więcej niż wcześniejsze szacunki zakładające spadek o 1,5 proc. Wśród przyczyn ekonomiści wymieniają wzrost liczby zachorowań na COVID-19, najwyższą od 40 lat inflację, a także wojnę w Ukrainie. Najwyższą jak dotąd cenę złota zanotowano w 2011 r., gdy płacono 1921,17 za uncję. Ewa Szmidt-Belcarz, kierująca Empikiem od siedmiu lat, odkupuje od funduszu Penta 51 proc.

Analiza kursu XAU na 3 miesiące

Spora dawka negatywnych danych (m.in. pierwszy od przeszło 30 lat deficyt handlowy Niemiec) razem .. ROPA NAFTOWA Notowania ropy naftowej w bieżącym tygodniu pozostają pod presją podaży. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych porusza się w okolicach 96 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent naruszyły już istotną psychologiczną barierę na poziomie 100 USD za baryłkę. Zdaniem ekonomistów MUFG, złoto znalazło się w najbardziej korzystnym otoczeniu od 10 lat, z uwagi na poziom inwestycji w kruszec, popyt ze strony banków centralnych oraz wysoki popyt konsumencki.

Jaka będzie przyszłość złota?

– Obecnie eksperci Goldman Sachs oczekują, że w perspektywie 3-, 6- i 12-miesięcznej cena złota osiągnie odpowiednio 2300/2500/2500 dolarów za uncję – podaje bank. Wcześniej Goldman prognozował cenę docelową złota na poziomie odpowiednio 1950/2050/2150 dolarów za uncję.

Złoto, jako kruszec – poza swoimi właściwiościami estetycznymi – to także dobra inwestycja. Presję na wzrost cen w sklepach napędza związana z wychodzeniem gospodarek z kryzysu dobra koniunktura. To sprawia, że bardziej atrakcyjne etf w centrum uwagi po zyskach ibm za iii kwartał inwestorom wydają się aktywa korzystające na wzroście gospodarczym, jak chociażby akcje czy surowce. Jednocześnie fakt, że inflacja okazała się trwalsza od oczekiwań, skłania banki centralne do zaostrzania polityki.

Prognozy cen złota: 30 lat rynku niedźwiedzia

W poprzednim tygodniu na rynkach akcji obserwowaliśmy dużą zmienność cen akcji, ostatecznie najważniejsze światowe indeksy zamknęły się nieznacznie wyżej niż w porównaniu z wcześniejszym tygodniem. Amerykański Dow Jones zakończył tydzień 0,77% wyżej, S&P 500 zyskał 1,94% a Nasdaq urósł 4,5%. Odczyt inflacji w USA okazał się niższy od oczekiwań. Inflacja CPI w ujęciu rdr znalazła się na poziomie 8,5% przy oczekiwaniach wskazujących na 8,7%.

W co zainwestować 30 tysięcy złotych?

Niezmiennie najlepszym rozwiązaniem są inwestycje w złoto, które nie traci na swojej wartości. Dodatkowo kapitał w wysokości 30 tysięcy złotych można ulokować w srebro bądź metale szlachetne. Inwestycje w kruszce należą do instrumentów stabilnych finansowo.

Jest wiele rzeczy, których nikt nie przewidzi a zdarzają się i mają kolosalny wpływ na rynki całego świata, w tym także na ceny złota. Tak też było i tym razem, a okres uwzględniania w cenach złota zaostrzenia polityki pieniężnej w USA rozłożył się na wiele miesięcy, w którym to czasie kruszec radził sobie słabo. Zdaniem Michała Stajniaka, jeśli zgodnie z oczekiwaniami dużej części inwestorów do pierwszej podwyżki stóp Fedu dojdzie w marcu, to właśnie wtedy można spodziewać się przełomu na rynku złota. Złoto przez wieki pełniło funkcje pieniądza, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu wyznaczało wartość walut i było podstawą systemu monetarnego. Z tego samego względu popularne są wśród inwestorów indywidualnych sztabki, numizmaty, czy biżuteria. Dużą popularnością cieszy się również rynek instrumentów opartych na złocie, który pozwala spekulować na cenach złota bez konieczności kupowania fizycznego kruszcu.

Zima w dobie kryzysu energetycznego. Pierwsze prognozy pogody są jednoznaczne

Aby nasze prognozy były jak najbardziej dokładne, ważne, by zwrócić się do danych historycznych. W tym samym czasie alternatywna wartość posiadania złota spada. To zwiększy popularność metalu szlachetnego wśród inwestorów w 2022 r. Prognozy cen złota na 2020 rok ekspertów różnią się i zależą od reakcji rynku na inflację, politykę Banku Centralnego oraz napięcie geopolityczne. Banki centralne kupują metale szlachetne co kwartał od początku 2011 r. W trzecim kwartale 2020 były one sprzedawcami netto, zmniejszając rezerwy o 12,1 ton.

złoto prognoza

Rok rozpoczęty przynosi nowe szanse dla odstawionego na bok sektora metali szlachetnych, ale wielkich „fajerwerków” raczej nie należy się spodziewać. Zgodnie z oczekiwaniami Rezerwa Federalna zakomunikowała plan zakończenia programu QE z początkiem marca. Bez zmian pozostał za to przedział rynek się zmienił nie chodzi już o inflację chodzi o wzrost stopy funduszy federalnych, który od marca 2020 roku jest utrzymywany na poziomie 0-0,25%. Istotną zmianą w komunikacie, która szczególnie przekłuła uwagę ucz .. Zawirowania na rynkach akcji i obligacji stały się nową normalnością, podczas gdy surowce nadal pną się w górę.

Ceny ropy naftowej pod pandemiczną presją. Złoto: czy poziom wsparcia wytrzyma?

Bank Światowy obniżył prognozę globalnego wzrostu w 2022 roku z 4,1 proc. Do 2,9 proc., dodając, że dla wielu krajów recesja będzie trudna do uniknięcia. W dłuższej perspektywie będzie to korzystne dla złota, ponieważ w takim środowisku prawdopodobnie zacznie ono pełnić rolę magazynu wartości. Fusion Media pragnie przypomnieć, że dane zawarte na tej stronie internetowej niekoniecznie są przekazywane w czasie rzeczywistym i mogą być nieprecyzyjne. Dane i ceny tu przedstawiane mogą pochodzić od animatorów rynku, a nie z rynku lub giełdy.

Gdzie najlepiej trzymać oszczędności?

Pieniądze można przechowywać zarówno w banku, jak i w domu. Niektórzy odkładają gotówkę na lokatę lub konto bankowe, a inni – do przysłowiowej skarpety.

Weź jednak pod uwagę, że jego aktualna wartość jest bardzo wysoka w porównaniu do historycznej. Na początku zaznaczmy, że wskaźniki z roku coinbase opinie 2020 mogą nie pokrywać się z tym, czego doświadczymy w przyszłych latach. Tutaj przeczytasz więcej o tym, czy warto inwestować w złoto.

leave a comment